• E-rejestracja
  • Rejestracja telefoniczna
  • Rejestracja osobista

Nie serwuj sobie choroby!

Ruszyła kampania Ministerstwa Zdrowia Nie serwuj sobie choroby!, zwracająca uwagę na złe nawyki żywieniowe, prowadzące do otyłości i chorób z nią powiązanych. Otyłość to problem co trzeciego dorosłego i co piątego dziecka w Polsce. Brak ruchu i zła dieta powodują tycie, które może być przyczyną wielu groźnych chorób

Ministerstwo Zdrowia swoją kampanią zdrowotną w mocny sposób pokazuje jakie konsekwencje mogą mieć nasze wybory żywieniowe, zwraca uwagę na problem otyłości oraz skłania do refleksji nad stylem życia. „Dramatem, który dotyka miliony Polaków, jest otyłość, która może być początkiem rozwoju wielu chorób, w tym chorób układu krążenia czy nowotworów. Będziemy przygotowywać kampanie i podejmować inne działania promujące zdrowy styl życia – powiedział Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia.
Na potrzeby akcji przygotowano spot, który pokazuje rodzinę kupującą na wynos jedzenie typu fast-food oraz napoje gazowane. Obsługująca ich kasjerka wylicza, jakie schorzenia mogą powodować wieloletnie, niezdrowe nawyki żywieniowe - cukrzycę, nadciśnienie czy raka jelita grubego.



- U dzieci, które nie jedzą regularnie w domach, wzrasta spożycie żywności wysoko przetworzonej, z dużą zawartością cukrów i tłuszczów. Utrwalają się też złe nawyki żywieniowe, które później bardzo trudno zmienić - czytamy w komunikacie Ministerstwa Zdrowia.
- Dramatem, który dotyka miliony Polaków jest otyłość, która może być początkiem rozwoju wielu chorób, w tym chorób układu krążenia czy nowotworów. Będziemy przygotowywać kampanie i podejmować inne działania promujące zdrowy styl życia - ocenia minister zdrowia. Profilaktyka i zdrowie publiczne to nadal ogromny problem. Ale są to inwestycje, które zwrócą się w przyszłości.

W 2025 r. aż 2,7 mld ludzi, czyli co czwarta osoba na świecie, może cierpieć z powodu nadwagi lub otyłości - alarmuje World Obesity Federation. W Polsce nadwagę lub otyłość ma już 64 proc. mężczyzn i 49 proc. kobiet. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uznała otyłość za najgroźniejszą chorobę przewlekłą, która nieleczona prowadzi do rozwoju chorób układu krążenia, cukrzycy typu 2, zespołu metabolicznego, zaburzeń hormonalnych, a także zwiększa ryzyko zachorowań na niektóre nowotwory.
Według WHO koszty medyczne związane z leczeniem chorób powodowanych przez nadwagę i otyłość w 2025 r. mogą sięgnąć 1,2 bln dolarów.

Więcej o kampanii na stronie Ministerstwa Zdrowia