• E-rejestracja
  • Rejestracja telefoniczna
  • Rejestracja osobista

Godziny przyjęć

Poniedziałek 8.00 16.00
Wtorek 8.00 14.00
Środa 8.00 14.00
Czwartek 8.00 15.00
Piątek 8.00 15.00

Informacje dla pacjentów

Wyniki badań wydawane są w godzinach od 7:30 do 15:00

Rejestracja

Do pracowni można się zarejestrować telefonicznie w godzinach otwarcia
32 349 00 90

Lokalizacja

Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie
Władysława Truchana 7
Budynek 1, wejście E, parter


Kliknij aby powiększyć

Zakres działania

Badanie spirometryczne polega na pomiarze oddychania, dokładniej – pomiarze objętości i pojemności płuc oraz przepływu powietrza w płucach i oskrzelach. Określa się dzięki niemu rezerwy wentylacyjne układu oddechowego, sprawdza, czy nie rozwijają się w nim takie choroby jak astma i przewlekła obturacyjna choroba płuc. Podczas spirometrii ocenia się objętość powietrza wydychanego i wdychanego do płuc.
Do przeprowadzenia badania spirometrycznego wykorzystuje się spirometr w postaci niewielkiej rurki podłączonej do komputera. Spirometrię można wykonać albo w pozycji wyprostowanej, albo siedząc na krześle. Zazwyczaj poleca się umieszczanie na nosie specjalnego klipsa ograniczającego dostęp powietrza, ale nie jest to konieczne.
Spirometria polega przede wszystkim na tym, by w odpowiednim momencie i we właściwy sposób nabierać i wydmuchiwać powietrze. Specjalista wykonujący badanie powinien czuwać nad tym, by wyegzekwować od nas prawidłowy wdech i wydech - w przeciwnym razie wyniki nie będą prawidłowe.

Przygotowanie do badania

Choć badanie jest proste i mało inwazyjne, ma dokładnie pokazać faktyczną wydolność płuc, dlatego odradza się w dniu badania: noszenie bardzo obcisłych ubrań, opinających ciało i ograniczających ruchy zwłaszcza tułowia, co najmniej 4 godziny przed (a nawet i całą dobę) – picie alkoholu, kawy, herbaty i palenie papierosów, przynajmniej 2 godziny przed badaniem – objadanie i przejadanie się oraz jedzenie większej niż zazwyczaj ilości jedzenia, pół godziny przed – intensywne uprawianie sportu i wysiłku fizycznego.
Uwaga. Jeśli badanie spirometryczne przeprowadzane jest u pacjenta chorego na astmę w poszerzonym zakresie i przed badaniem chory otrzyma leki rozkurczające oskrzela (w formie inhalacji), to wymagane jest odstawienie leków przeciwastmatycznych (na szczęście tylko niektórych). O tym jakie leki dokładnie odstawić powinien poinformować lekarz i osoba rejestrująca na poszerzone badanie.

Przebieg badania

Spirometrię wykonuje się w pozycji siedzącej. Wargami trzeba objąć prawidłowo ustnik aparatu i dokładnie wykonywać polecenia technika prowadzącego badanie.
Początkowo oddychamy spokojnie. Następnie na dany znak nabieramy maksymalnie głęboko powietrza i wykonujemy jak najmocniejszy i najszybszy wydech. Największa trudność to kontynuacja wydechu jak najdłużej, mimo wrażenia, że w płucach nie ma już w ogóle powietrza. Dopiero na znak dany przez technika można przestać wydychać powietrze.
Próbę zwykle powtarza się 3 razy, raz za razem, a uzyskane wyniki powinny być podobne - jest to jeden z wyznaczników prawidłowo wykonanej spirometrii. Badanie trwa ok. 10 minut.

Ocena

Jakość wykonania spirometrii ocenia lekarz. Wyniki są przedstawione w postaci liczbowej, a ponadto zwykle również w postaci wykresów. Najczęściej stosuje się tzw. krzywą przepływ - objętość. Jest to wykres, w którym na osi pionowej zaznaczony jest przepływ, a na poziomej - objętość wdychanego i wydychanego powietrza. Krzywa ma charakterystyczny kształt, którego ocena ułatwia interpretację badania. Parametrem, którego używa się najczęściej, jest FEV1. U każdego człowieka, w miarę starzenia się organizmu, czynność płuc stale się zmniejsza.

Przeciwwskazania do wykonywania badań

Badanie nie powinno być przeprowadzane u osób, u których rozpoznano tętniaka aorty albo tętnicy mózgowej, pacjentów po przebytej niedawno operacji okulistycznej oraz po przebytym odwarstwieniu siatkówki, a także u osób mających dolegliwości bólowe po operacji w zakresie jamy brzusznej lub klatki piersiowej, utrudniające pełny wdech i wydech w czasie badania.

Zespół pracowni

  • Anna Stencel-Kuźniacka
    Lekarz - specjalista alergologii

  • Małgorzata Chmiel
    Lekarz - specjalista alergologii

Galeria